H4C

Blogowe porady i inspiracje

Zmiany zbieżności kół

Dbanie o prawidłową zbieżność kół w naszym aucie powinno być szczególnie ważną kwestią dla każdego kierowcy. Odpowiednie jej ustawienie zapewnia pełniejszy komfort jazdy, i zwiększa nasze bezpieczeństwo. Ponadto auto zużywa wówczas mniej paliwa, a opony, układ kierowniczy oraz zawieszenie dłużej beda w idealnym stanie. Co określony czas należy to testować i korygować wszelkie odstępstwa od normy określanej przez wytwórców aut.

Zmiany geometrii kół

Geometria kół ulega przemianie poprzez zużycie elementów zawieszenia w czasie codziennego użytkowania samochodu, a jeszcze w sytuacjach, kiedy wjedziemy w sporą dziurę, własny samochód będzie miał udział w wypadku, lub w okresie wymiany elementów układu kierowniczego i zawieszenia czy założeniu nowych kół.

„Objawy” niewłaściwie ustawionej zbieżności

Gdy własne auto nie trzyma się prawidłowego kierunku jazdy a ściąga pojazd na którąś z kierunków tym samym pomniejszając nasz komfort, samochód więcej pali, zbyt szybko zużywają nam się opony czy układ kierowniczy bądź zawieszenie, to prawie pewne, że mamy źle ustawioną geometrię. Problem należy niezwłocznie naprawić, jeśli nie chcemy zagrażać swojemu bezpieczeństwu oraz ponosić jeszcze większych kosztów połączonych z wiele gorszymi konsekwencjami, jakie może przynieść zaniedbanie tego czynnika.

Gdzie ustawić geometrię?

Ustawimy ją tylko w pewnych warsztatach, znających się w tej kwestii. Samemu nie damy rady tego wykonać z paru względów. Narzędzia do geometrii kół to urządzenia bardzo drogie i skomplikowane w obsłudze. Tylko profesjonaliści są w stanie dobrze z nich korzystać. Taka usługa w zależności od warsztatu i auta jakie mamy waha się w przedziale od 50 – stu pln.

Zbieżność kół

To ważny parametr, od którego kontroli oraz regulacji rozpoczyna się ustawianie całej geometrii. To umieeszczenie kół z przodu i w tyle względem siebie. Geometria to także sprawdzanie i regulowanie innych parametrów, takich jak np. kąt pochylenia koła, wysokość pojazdu z przodu oraz z tyłu oraz parę innych. Wszystko zależy od tego, który to pojazd i jakie informacje wytwórca podaje dla danego modelu.

Samochód z dobrze ustawioną zbieżnością to pojazd, który przyjemnie i komfortowo jedzie. Nie musimy bez przerwy silnie trzymać kierownicy i co chwila poprawiać jego ruchu jazdy. Ponadto jest to pojazd bezpieczny i bardziej ekonomiczny, ponieważ nie powiększa się wykorzystanie paliwa, a także nie następuje szybsze zużycie się opon lub elementów rozmaitych układów jezdnych. Każdy kierowca dla własnego komfortu i powiększenia bezpieczeństwa swojego i pasażerów musi chociaż raz w roku kontrolować zbieżność kół i w razie jakichkolwiek odchyleń korygować je w specjalnym warsztacie samochodowym. Najlepiej przeprowadzać test po zimie, bo o tej części roku auto jest nadzwyczaj narażone na wjechanie w dziury skryte pod śniegiem.

Więcej: geometria kół lewor.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *