H4C

Blogowe porady i inspiracje

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia globalnie istnieje około 415 mln. osób cierpiących na cukrzycę.

Cukrzyca powolutku staje się chorobą XXI w. Pomijając konieczną często insulinę oraz różnego typu powikłania, rząd co roku wydaje grube pieniądze na leczenie cukrzyków. W końcu Instytut Żywności i Żywienia po wielu latach obserwowania biernego mówi: dość! CUKRZYCA GLOBALNIE Według badań WHO na świecie żyje ok. 415 mln. cukrzyków, a ich grupa w okresie następnych dwudziestu lat niestety wzrośnie nawet do 600 milionów. Na terenie RP to około 5 %. Mówimy bez wątpienia o zdiagnozowanych przypadkach.

Sama choroba od momentu wynalezienia zastrzyków insulinowych nie jest już wyrokiem śmierci, ale chorobą przewlekłą. Na początku XXI wieku znajduje się ona jednak w ścisłej czołówce przyczyn śmierci.

DLACZEGO JA?
Takie pytanie zadaje sobie w głowie właściwie każdy dowiadujący się o chorobie cukrzyk. Czemu to akurat ja mam aż takiego pecha? Medycyna podaje dwa podstawowe powody. Cukrzyca może przykładowo być wywołana przez warunki genetyczne. Jeżeli w rodzinie miała miejsce ta choroba, możliwe, że uwidoczni się u następnych pokoleń. Najczęściej objawia się do trzydziestego roku życia, a na jej występowanie nie posiadamy wpływu. Druga, nieco bardziej popularna forma cukrzycy, jest przyczyną stosowania niezdrowych nawyków jeśli chodzi o żywność. Stale siedzący tryb życia a także nieodpowiednia dieta znacząco upośledzają wydzielanie właściwych enzymów trzustkowych, prowadząc z kolei do ogromnych zaburzeń poziomu cukru we krwi.

PROFILAKTYKA
Żeby móc ustrzec się przed między innymi cukrzycą, wystarczy tylko odrobina cierpliwości i samodyscypliny. Odpowiednie żywienie się i w miarę regularna (co najmniej krótka!) aktywność ruchowo – fizyczna zdziałają ogromne cuda. Należy też sprawdzać co parę miesięcy swój poziom glukozy we krwi. To niewiele, a zapewni nam w pełni bezpieczne życie i funkcjonowanie.

Autor: https://idiabetyk.pl/kategoria/pomiar-cukru/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *