H4C

Blogowe porady i inspiracje

Pomimo swojej wytrzymałości, bambusowa posadzka, nie sprawdzi się w kuchni.

Drewno bambusowe staje się bardzo uwielbiane przez ogrom ludzi. Przywodzi na myśl orientalne miejsca, niemniej jednak też jest relatywnie mało kosztowne. Pomimo, iż nie jest typowym europejskim produktem, jest wiele bezsprzecznych faktów na jego temat. Bambusowa podłoga, wbrew pozorom, jest solidna. Drewno bambusowe, jest 1-dnym z najwytrzymalszych. Niektórzy będą pewnie zdziwieni, ale drewno bambusowe jest solidniejsze od tego, które pozyskujemy z dębu. Pomimo własnej trwałości, podłoga z bambusa, nie sprawdzi się w kuchni, z powodu na możliwą bardzo dużą działalność wody. Tak jak inne podłogi bambus może oczywiście się poskurczać lub poszerzyć się, przez działanie wody.

Deskę bambusową, bez problemu można oczywiście przymocować do podłogi (bywa to całkiem skomplikowane i musimy się liczyć również z tym, że tego typu posadzka jest zamontowana na zawsze) albo ułożyć tak jak zwyczajne panele – a więc jak tak zwaną podłogę dryfującą. Drugi z opisanych sposobów odznacza się specyficznym kliknięciem, które jest słyszalne w trakcie składania. Dzięki temu kliknięciu możliwy jest łatwy oraz całkiem szybki demontaż podłogi. Deski bambusowe występują w różnych barwach, natomiast zazwyczaj spotykane są te w naturalnym, żółtawym odcieniu. Wszystkie deski, które nie są barwione są o wiele solidniejsze oraz mocniej trwałe.

Dbałość posadzki bambusowej.
Troszczenie się o tego rodzaju posadzkę nie jest specjalnie wymagające. Całkowicie starczy od czasu do czasu przetarcie wilgotnym mopem. Podłoga nie wymaga adekwatnych środków czyszczących zabezpieczających posadzkę przed wszelkimi usterkami. Można położyć na taką posadzkę lakier lub olej – według uznania osoby użytkującej posadzki. Jednakże tego rodzaju zabieg będzie wyłącznie miał charakter dekoracyjny. Nie podniesie on wytrwałości podłogi. W jaki sposób jest pozyskiwane drewno bambusowe? Rozwój bambusa trwa kilka lat (mniej więcej od pięciu do sześciu). Po jego ścięciu, kolejne plony wyrastają samodzielnie. Jednak produkcja paneli bambusowych nie jest niestety już taka łatwa. Ażeby stworzyć panele przydatne jest wspomaganie różnorakich chemikaliów, jest tak dlatego, że bambus nie jest drewnem litym. Co oznacza, że nie są dostępne duże kawałki, panele powstają z nieznacznych, uzyskanych elementów.

Używane środki chemiczne powodują, że możliwe jest sklejenie lub także skręcenie drewna. Deski z bambusa są wytwarzane na 3 różne sposoby: sklejane wertykalnie, sklejane horyzontalnie a dodatkowo skręcane. Każdy z tych rodzajów odznacza się całkiem inną twardością. Drewno skręcane ma w tym aspekcie najbardziej satysfakcjonującą wartość, bo aż sto dziewięć MPa. Porównując: dąb ma średnią twardość, która liczy 36 MPa. Natomiast najsłabsze jest sklejanie pionowo – osiągają wartość 38 MPa. Mimo własnej orientalistyki, drewno bambusowe, jest najtańszym drewnem tego typu. Odróżnia się nie tylko wytrzymałością ale także oryginalnymi wzorami. Stanowi oryginalne uzupełnienie każdego domu.

Więcej: bambusowa podłoga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *