H4C

Blogowe porady i inspiracje

Odwiedziny dziecka w stomatologicznym gabinecie

Pierwszy raz u dentysty potrafi być ogromnie stresująca nie tylko dla pociechy, lecz i dla rodziców. Więc, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów należałoby właściwie przygotować swojego dzieciaczka.
Kiedy po raz pierwszy zjawić się w gabinecie dentysty?
Fachowcy z Ameryki zalecają pierwszą wizytację przed skończeniem pierwszego roku życia, więc zanim ukażą się pierwsze zęby. Z powodu tego maluch będzie od pierwszych miesięcy życia zapoznany z gabinetem dentysty, stanie się to dla niego zwykłe środowisko, takie jak sklep lub restauracja.
Kiedy dzieciaczek będzie miał dwa lub trzy lata, powinien przejść tak zwaną wizytę adaptacyjną. Wtedy w luźnej i łagodnej atmosferze zapoznaje się z gabinetem, uczy się szczotkować zęby. Dzięki takiej przyjaznej atmosferze, odwiedziny w gabinecie stomatologicznym będzie mu się dobrze kojarzyła.
Bardzo ważna jest także funkcja rodziców. Powinni oni opisać malcowi, jak będzie wyglądać kontrola. Przede wszystkim unikajmy mówienia nieprawdy. Budujemy dookoła wizyty pozytywne skojarzenia.
Możemy także patrzeć na bajki lub książki, które oswoją malucha z gabinetem dentystycznym. Warto też grać w przeróżne zabawy. Możemy urządzić sobie wyścig na szczotkowanie zębów lub robić przegląd ząbków lalkom i misiom.
Rodzic także może odbyć kontrolę u stomatologa oraz zabrać ze sobą dziecko i na sobie zaprezentować, jak zachodzi cała wizyta oraz, iż nie łączy z nią się nic okropnego.
Rodzice nie mogą wyczekiwać na moment, gdy pojawi się ból ząbka. Wtedy pierwsza wizyta u stomatologa będzie powiązana z bólem oraz stresem, taka trauma może zostać dziecku na długi okres. Pierwsze spotkanie z fotelem dentystycznym, powinno ograniczyć się do przeglądu ząbków. To nic okropnego, a w tym samym czasie pociecha zapoznaje się z tym nieco dziwacznym meblem i samym dentystą… Leczenie zębów pozostawimy na kolejne wizyty.
Nagroda jest podstawą!
Istotne jest również zachowanie po samej kontroli. Należy nagradzać pozytywne zachowanie naszego szkraba w trakcie wizyty w gabinecie. Nie powinna być to jakaś droższa zabawka bądź gadżet elektroniczny. Może to po prostu być przytulas, pochwalenie czy buziak. Powinno się również na spokojnie pogadać z brzdącem o wizycie. Dzięki temu rodzic łatwiej zauważy możliwe lęki dziecka. Wskazane jest też wspólnie zorganizować czas. Wybrać się na spacer lub do kina. Takie błogie momenty umożliwią odstresowanie się zarówno dziecku.
Jak jeszcze wesprzeć dziecko? Powinno się wziąć ze sobą przedmioty, jakie pomogą nam rozwiać niepokój. Może to być np. ulubiona maskotka czy jakaś inna zabawka. Za pomocą tego dentystyczny gabinet zostanie chociaż troszkę poskromiony. Maluch będzie miał obok siebie coś co lubi i zna.

Reasumując odwiedziny dzieciaczka w gabinecie dentystycznym w ogóle nie muszą kojarzyć się ze łzami i niepokojem. Bardzo znaczące jest przygotowanie dziecka w właściwy sposób. Ogromną funkcję w tym procesie odgrywają rodzice, którzy bywają dużym wsparciem dla dziecka, które bardzo często obawia się nowych wrażeń.

Link: dentysta Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *