H4C

Blogowe porady i inspiracje

Chcąc uzyskać dokument biegłości zawodowej w przewozie drogowym

{Pomimo kryzysów na rynku usług przewozowych, nadal w niektórych miejscach uważa się, że w przewozie nominały rosną na drzewach. Co czynić wobec tego, by po nie sięgnąć? Czy potrzebny jest certyfikat doświadczenia zawodowego w transporcie? Ażeby stać się kierowcą profesjonalnym, starczy wyrobić prawo jazdy stosownej grupy, przejść pozytywnie badania , w tym rozpoznanie psychologiczne i w pewnych przypadkach kurs okresowy przewoźników. Zdaje się, że to niewiele, jednak kursy na prawo jazdy grupy uprawniającej do prowadzenia samochodów o masie przekraczającej 3,5 ton, czy do kierowania autobusów, to spory koszt. Dlatego pomimo stosunkowo wysokich dochodów przewoźników, w tych działach przewozu wciąż są oni poszukiwani. Jeśli masz np. czynne prawo jazdy kategorii C+E, musisz zwyczajnie nie chcieć odszukać pracy, ażeby dłuższy okres czasu pozostawać bezrobotnym. Ze stuprocentową pewnością nie mówimy tu o sytuacji, gdy mimo posiadania tych możliwości, z pewnego powodu nie korzystałeś z nich dłuższy okres czasu, lub twoje upoważnienia do przewozu przedmiotów albo osób wygasają – wtedy niezbędne staje się szkolenie czasowe kierowców.

Jeżeli marzysz o sporym kawałku przewozowego tortu, przemyśl, co musisz sprawić, żeby uzyskać dokument doświadczenia zawodowego w transporcie.

Dokument ten upoważnia do zyskania:

– Certyfikatu na wykonywanie ogólnokrajowego a także międzypaństwowego komercyjnego transportu osób albo rzeczy.

– Certyfikatów na wykonywanie krajowego przewozu drogowego w dziedzinie przewozu ludzi samochodem osobowym lub pojazdem samochodowym skonstruowanym do przejazdu 7- 9 osób razem z kierowcą.

– Pozwoleń kierowcy – na koligacje w dziedzinie przewozu przedmiotów.

Ostatnia z wymienionych licencji zasługuje na szczególną uwagę. Dokument doświadczeń zawodowych kierowcy cieszy się bardzo dużą renomą. Żeby pośredniczyć w transporcie, nie musisz bowiem posiadać swojej floty, co jest ważne zwłaszcza na początku ścieżki zawodowej, jednak bardzo wielu szczęśliwie posiadających zezwolenie kompetencji zawodowych w transporcie i licencję kierowcy, poprzestaje na pośrednictwie w organizowaniu transportu. Działalność ta związana jest wprawdzie z największą odpowiedzialnością, nerwami związanymi z niewypłacalnością kontrahentów, odległymi terminami zapłaty za zlecenia etc., niemniej jednak za to spedytora nie interesuje ubezpieczenie aut, czy kursy tymczasowe przewoźników. Co właściwie obejmuje kurs, po którym można ubiegać się o certyfikat doświadczenia zawodowego w przewozie drogowym? Oprócz zagadnień ściśle związanych z branżą przejazdu ludzi a także przedmiotów, aplikanci zapoznawani są z prowadzeniem działalności gospodarczej, a ponadto zarządzania finansami. Cena nie przekracza 2000 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *